Ознака

Прилеп

Од ЈКП „Водовод и канализација“ апелираат до граѓаните, сите консументи на вода од градската водоводна мрежа да ја преврираат вода 10 минути пред употреба, во среда на 18. септември. -ЈП „Студенчица“ на ден 18-09-2019 (среда) ќе врши перење на изворските постројки на изворот „Студенчица“, поради…
Повеќе...

Берачите ги уништија липите по маалата и на градските гробишта

Несовесни прилепчани, собрани во помали групи речиси секоја вечер ги кршат гранките на липите, трајно оштетувајќи многу дрвја во Прилеп. Вработени во ЈКП „Комуналец“-Прилеп во реонот на градските гробишта затекнала група од неколкумина…

Во тек се подготовките за 45-то издание на фестивалот „Пеце Атанасоски“

Следниот викенд на 5 и на 6 јули во Прилеп и на Рудина кај Долнени ќе се одржи јубилејното, 45-то издание на фестивалот на народни инструменти и песни „Пеце Атанасовски“. Активностите на фестивалот почнуваат со работилница за изучување на…

СДСМ: Прилепчани нема да гласаат за мафијашката фамилија со луксузен дворец

„Прилепчани никогаш повеќе нема да гласаат за криминалната партија ВМРО-ДПМНЕ, симболот за корупција и расипништво со народните пари. Граѓаните никогаш нема да дадат поддршка на партијата, која создаде најголема сиромаштија во државата, а…

ВМРО-ДПМНЕ: Оваа власт го испусти и пресуши вештачкото езеро!

Општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ од Прилеп, денеска на прес конференција упати жестоки критки на адреса на локалната власт, обвинувајќи ја за пустошење и пресушување на прилепското вештачко езеро.

Краткотрајниот недостиг од вода во Прилеп е решен со вклучување на бунарите

Нема потреба од паника. Во Прилеп нема водена криза. Обезбедени се дополнителни количества вода од бунарите. Во моментов на располагање се околу 300 литри вода во секунда, што се доволни за потребите на градот, доколку не се оставаат…

Трет прилепски „партизански“ интернационален филмски поход

Со изведбата на проектот „Звуците на филмот: Прајснер со Дуња Иванова“, овој четврток на 13 декември, во киното „Мис Стон“ во Прилеп, ќе започне третото издание на Интернационалниот фестивал на краток филм „Winter Apricots“ во чии рамки…

Во Прилеп е одбележан Меѓународниот ден за грижа на лица со попреченост

Со песни, стихотворби, со музички интерпретации од македонската поп икона Тоше Проески, денеска нашите сограѓани кои што се социјализираат до двата дневни центри „Ѕуница“ и центарот за лица со церебрална парализа, го одбележаа Меѓународниот…

Фризерско и мејкап шоу во Прилеп

Над 150 учесници, фризери, бербери и козметичари од Македонија и странство се дел од големиот спектакл „Prilep Special Show“ кој започна вечерва во домот за култура „Марко Цепенков“ во Прилеп. Организатор на настанот е здружението на…