Месечна архива

јули 2019

Автор: Моника Талеска „Кој со ѓаволот тикви сади, ѓаволот очите му ги вади!“ Вака гласи народната поговорка. Пораката треба да стигне до секој, којшто на кој било начин е поврзан со поставувањето на двете бомби пред кафулето „Кафе ин“ во Прилеп, во рок од 10 дена. Зашто, граѓаните никако не смеат…
Повеќе...

Асфалтирани пет краци на улиците „Александар Македонски“ и „Цане Кузманоски“

Општина Прилеп со забрзано темпо ја спроведува комуналната програма за уредување на патната инфраструктура за 2019 година. Деновиве интензивно се работеше на подобрување на патната мрежа во Урбаната заедница „Чачорица“, каде на големо…

Заев: Очекуваме датум во октомври, проширувањето може да оди паралелно со реформите во ЕУ

Премиерот Зоран Заев очекува дека ветувањето за јасна поддршка за старт на преговорите во октомври оваа година ќе биде исполнето и оти земјава ќе добие датум за нивно започнување. Реформите во ЕУ, смета тој, можат да бидат паралелен процес…

(Авто)патот до затвор поплочен со весели стикерчиња

Бегалецот, екс-премиер и почесен претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, преку Фејсбук испрати поздрав од Будимпешта дека се „засекирал“ за поранешниот министер за Транспорт и врски, Миле Јанакиески, дека бил малтретиран и понижуван по…

22 уметници од земјава и странство дел од уметничкото лето на Центарот за современа ликовна уметност

Градоначалникот Илија Јованоски , денес го посети Центарот за современа ликовна уметност каде во рамките на Прилепското уметничко лето учествуваат 22 уметници од земјава и странство. Во рамкитена уметничкото лето кое оваа година завршува на…

Турската парламентарна комисија даде зелено светло за ратификација на Протоколот за пристап на РСМ…

Парламентарниот комитет за надворешни работи на Големото национално собрание на Турција даде зелено светло за нацрт-законот за Протоколот за пристапување на Република Северна Македонија  во НАТО да биде ставен на дневен ред за ратификација,…

Обични разбојници и паразити

Секоја влада на светот, макар и да е најдобрата (а таква нема), заслужува критики. Влада што не ја критикуваат, сигурно е авторитарна и ги корумпирала медиумите или целосно ја заробила државата, а со неа и медиумите. Звучи познато, нели?…

Започна 56.Интернационален скулпторски симпозиум „Мермер“

„Оваа година се навршуваат 56 години од Интернационалниот скулпторски симпозиум ‘Мермер’, кој што е во организација на Центарот за современа ликовна уметност (ЦСЛУ). Уметниците кои ќе ги создаваат своите дела во рамки на овој симпозиум, ќе…

Ансамблот „Танец“ на 4 – ти јули 2019 ( четврток) од 20.00 часот ќе настапи на сцената на…

НУЦК„Марко Цепенков“ - Прилеп Ансамблот „Танец“ под мотото „Остани во чекор – со минатото, сегашноста и иднината“, на 4 - ти јули 2019 ( четврток) од 20.00 часот ќе настапи на сцената на Центарот за култура „Марко Цепенков“ во Прилеп.…

Работилница на „Водовод и канализација“ на тема „Целосен циклус на урбаната вода

ЈКП „Водовод и канализација“ денеска организираше техничка работилница во рамките на проектот WATenERgy CYCLE „Целосен циклус на урбаната вода: од својот извор до крајните корисници и назад кон животната средина“. Во своето обраќање пред…