Месечна архива

април 2019

Честитајќи им го празникот, денеска испраќам апел до сите работодавци и сите работници, за почитување на законската регулатива особено во сферата на работничките права. Работниците одговорно, посветено,трудољубиво да ја извршуваат својата работа, а нивниот вложен труд работодавците  да го наградат…
Повеќе...

Честитка од градоначалникот Илија Јованоски по повод Велигден до сите православни верници

Драги мои сограѓани од православна вероисповед, ви го честитам големиот христијански празник Велигден, со желби за духовен мир, слога и благосостојба во домот. Ви посакувам, Велигденските празници да ги поминете во добро здравје, со…

Метлата на Антикорупциска

Ако сака да почне со операцијата “Метла”, премиерот Заев треба да почне со листата на Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК или Антикорупциска). Впрочем, затоа и е формирана оваа комисија, за да се постапува по нејзините…

Асфалтирани се пет краци на улицата „Пчиња“,а се работи и други локации во Прилеп

Граѓаните коишто живеат на улица „Пчиња“ во урбаната заедница „Гоце Делчев“, а особено возачите што минуваат во овој дел од Прилеп, немаат веќе  сообраќајни проблеми. Заврши асфалтирањето на пет краци на оваа сообраќајница во должина од 320…

Изборен лов на вештерки

Помина и првиот круг од овој изборен процес, онака како што помина, со сите недостатоци и недоследности кои, ете, веројатно сме ги наследиле од скандинавските изборни искуства, со оглед на оценката и првите впечатоци на учесниците и…

Јуридизација на религијата?

Во напливот на реакции и контрареакции по повод случувањата во ИВЗ, можеби е ред некој да постави и неколку логични, здраворазумски прашања, вон безобразлукот за примитивна злоупотреба на настаните во ИВЗ во политички, предизборни цели.…

Изборниот законик да се фрли во канта!

Немало печат на гласачките ливчиња, поништи ги… Ама изборната администрација заборавила да стави печат! Па што ако, поништи ги, тоа се само гласови, ништо особено. Целото семејство отсекогаш гласа на истото избирачко место. Сега, еден е…

Да се крстиш со три раце!

Што ти е политика! За 15 дена изборна кампања, ВМРО-ДПМНЕ се претвори во најголемиот заговорник и промотор за правото и правдината во Македонија! Од пред два дена – откако завршија со колнењето на Преспанскиот договор – сега тоа им е…

Во лабораторијата на „Здравствен дом„ – Прилеп се прават комплетни анализи на хормонален и тироиден…

Во биохемиската лабораторија што функционира во рамките на „Здравствен дом“-Прилеп веќе една недела може да се вршат комплетни анализи на хормоналниот и тироиден статус и имуноглобулини. Лабораторијата е опремена со современ имунолошки…

Театарската сала се испразни, луѓето бараат вистински промени

Сакам, за момент, да се придружам кон „толкувањето на пораките“ од граѓанките и граѓаните во првиот круг на претседателските избори. Како што тоа беше случај и со Референдумот 2018, така и на претседателските избори, оние што не излегоа на…