Месечна архива

ноември 2018

Продолжуваат секојдневните „препукувања“ преку соопштенијата на политичките партии, а овој пат нивната главна тема е загадувањето во главниот град.  Од опозициската ВМРО-ДПМНЕ велат дека граѓаните секојдневно ја плаќаат цената за загадениот воздух, а дека СДСМ не превзема ништо за да го реши…
Повеќе...

Заев: Опозицијата дава поддршка за потреба од изградба на Клинички центар

Премиерот Зоран Заев и министерот за здравство Венко Филипче, вчера со Собранието на Република Македонија одржаа информативна средба со пратениците и ги запознаваа со иницијативата за утврдување на локација за изградба на нов Универзитетски…

400.000 Македонци имаат катаракта или дијабетес

Околу 400.000 граѓани во Македонија се соочуваат со очната болест катаракта или имаат одредена форма на дијабетес, беше истакнато на денешната панел дискусија насловена како „Современа офталмологија за подобро очно здравје“ која се одржува…

Продолжува судењето за „Титаник“ и „Титаник 3“ во Кривичен

Судењето за случаите „Титаник“ и „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство, продолжува денеска во Кривичниот суд Скопје.  Во предметот „Титаник“ се обвинети поренешниот премиер Никола Груевски, на кого му се суди во отсуство,…

Семејствата коишто веќе се стекнале со правото и понатаму ќе добиваат додаток за трето дете

Министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска, на вчерашните пратенички прашања, уште еднаш потенцираше дека додатокот за трето дете не се укинува, туку се унапредува во ефективна мерка која треба да даде ефекти во демографската…

Состанок на координативното тело за помирување

За денеска во Собранието е закажан вториот состанок на координативното тело за помирување. На состанокот е поканет и премиерот Зоран Заев. На првиот состанок кој се одржа пред два дена членовите на Собраниската група постигнаа…

Макрадули: Во една сезона во Скопје, се сечат дрва колку што има на Водно

Заменик министерот за животна средина и просторно планирање, Јани Макрадули, на Фејсбук одговараше на прашања на јавноста поврзани со загадувањето на воздухот и Планот за чист воздух. Прашања и одговори со заменик-министерот Јани…

Помеѓу темјанот и јавниот интерес

Мислам дека сите се согласуваат дека онаа голема, празна парцела наспроти хотелот „Холидеј ин“ во Скопје сега не служи за ништо друго, освен како површински, секогаш исклучително валкан, паркинг за неколку стотици возила за оние граѓани кои…

Клубот на лекувани алкохоличари одбележа четири децении од своето постоење

По повод 40 годишнината од постоењето на Клубот на лекувани алкохоличари „Методија Николоски-Мец“, градоначалникот на општина Прилеп Илија Јованоски денеска организираше прием за претставници на Клубот, за медицинскиот персонал од…

Тахири: Јас не сум процент!

„Моето моминско презиме е Јумеровиќ, по некои светски стандарди или македонски или какви било, јас сум по националност Албанка. Низ целиот живот ми се провлекувало презимето Јумеровиќ и не знаеле и што сум, бидејќи презимето ми било на…