Месечна архива

септември 2018

Градоначалникот на општина Прилеп, Илија Јованоски, денеска го оствари своето избирачко право, излегувајќи на референдум и гласајќи на гласачкото место број 1454, во ООУ „Добре Јованоски“. Градоначалникот Јованоски рече дека денешниот ден е од голема важност за граѓаните на општина Прилеп и на…
Повеќе...

Догодина по 20.000 евра поддршка за младите земјоделци

Не по 10.000, туку по 20.000 евра поддршка ќе добиваат младите земјоделци од идната година, најави денеска ресорниот министер Љупчо Николовски. На промоцијата на првиот Регистар за оператори со органска храна, Николовски напомена дека…

Древноримскиот празник на гроздоберот Виналија Рустика ќе се прославува во Скопје

Центарот за научни истражувања и промоција на културата „ХАЕМУС“ организира перформанс по повод древноримскиот празник на гроздоберот Виналиja Рустика кој ќе се одржи на први октомври (понеделник) во 19 часот во МКЦ клуб и ресторан во…

28 септември низ вековите

1573.- Роден е Микеланџело Караваџо, италијански сликар. Тој решително прекина со дотогашното идеалистичко интелектуално сфаќање на сликарството и се ориентира кон натурализмот. Изврши големо влијание на француското и на холандското…

Сергеј носи Прада!

Четири млади мајмуни – од оние 25-годишници со теретански тестостерон, наместо мозок, во главата, и тетоважи, се претпоставува, по целото тело – некни упаднале во 1ТВ во намера да го најдат и физички да се пресметаат со Сергеј Варошлија,…

Нови инвестиции во прилепските градинки „Гоце Делчев“ и „Аличаир“

Комплетното реновирање на градинката „Аличаир“, како и инсталирањето нова опрема во кујната во градинката „Гоце Делчев“, беше повод градоначалникот Илија Јованоски, заедно со министерот за транспорт и врски Горан Сугарески и претседателот…

Соопштение: ЏЕФ Европа, ЏЕФ Македонија и ЏЕФ Грција

Како млади европски федералисти се залагаме за демократска европска федерација како клучна состојка за мир и гаранција за послободно, праведно и демократско општество. Во таа смисла, Младите европски федералисти - Европа (JEF Europe),…

Завршно обраќање на Заев: Да бидеме единствени како пред 27 години!

https://youtu.be/41OjyZ8SX2E Премиерот Зоран Заев денеска имаше завршно обраќање до граѓаните на Република Македонија за референдумот на 30 септември. Ова обраќање го објавуваме во целост: „Почитувани граѓани, Во недела ќе се соочите со…

Јованоски на средба со Сугарески: Во тек се бројни инфраструктурни проекти во Прилеп

Градоначалникот Илија Јованоски и министерот за транспорт и врски Горан Сугарески на денешната работна средба ја анализираа досегашната реализација на инфраструктурните проекти, како и подготовката на новите коишто ќе бидат доставени во…

Бошњаковски: Во деновите до референдумот, Владата ќе ги штити граѓаните од лажни вести и…

https://youtu.be/d15CJ3yzKmU Портпаролот на Владата на Република Македонија, Миле Бошњаковски, денеска на прес-конференција ја информираше јавноста за активностите кои Владата ќе ги преземе во насока на заштита на граѓаните од лажни…