Месечна архива

јуни 2018

Градоначалникот на Прилеп, Илија Јованоски го презентираше проектот „Гасификација на Прилеп“,пред претставниците на прилепските поголеми компании, денеска во големата општинска сала, заедно со тимот што работи на реализација на проектот. „Компаниите се основните двигатели на стопанството, затоа и…
Повеќе...

Договорот со Грција повторно пред пратениците на 5 или на 6 јули

На 5 или на 6 јули ќе биде закажана собраниската седница на која треба повторно да се гласа за Договорот со Грција за името, изјави денеска претседателот на Собранието, Талат Џафери.  Потоа, како што кажа, доколку по втор пат…

На 12 јули со испорака на поканата почнуваат пристапните разговори со НАТО

Пристапните разговори за членство на Македонија во НАТО ќе почнат на 12 јули, со испорака на поканата. Се очекува пристапниот протокол да биде потпишан во јануари 2019, откако ќе заврши имплементација на македонските обврски од договорот со…

Заев: ЕУ не бара бегалски кампови во Македонија

Премиерот Зоран Заев на прес-конференцијата со генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг и по вчерашните средби во ЕУ појасни дека ЕУ од Македонија не побарала бегалски кампови, но дека Македонија е подготвена да и помогне на Унијата…

НАТО ја појасни процедурата за зачленување на Македонија

По конфузијата која владееше во јавноста околу процедурата за зачленување на Македонија, генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, ги појасни чекорите денеска по средбата со премиерот Зоран Заев. Успешен референдум за Договорот со…

Столтенберг: Вратата на НАТО е отворена, а вие сте на прагот

Очекувам лидерите на земјите членки на НАТО на Самитот на 11 и 12 јули да ве поканат да почнете разговори за пристапување, истакна генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенеберг на заедничката прес-конференција со македонскиот премиер Зоран…

Ципрас: Прогресивните сили од двете земји ги надминаа разликите и создаваат надежна иднина

Верувам дека историјата ќе ги оправда прогресивните сили и во двете земји, кои ги надминаа разликите од минатото и заедно создаваат надежна иднина, напиша Алексис Ципрас на Твитер, по состанокот на Европската социјалистичка партија, јави…

Европскиот совет со поддршка за почеток на преговори со Македонија

Европскиот совет ја поддржа одлуката за почеток на преговори со Македонија и со Албанија.  Шефовите на држави и влади од државите од Европската Унија го подржуваат и поздравуваат договорот меѓу Атина и Скопје за името на Макеоднија.…

САД ја поздравуваат одлуката на ЕУ за пристапни преговори со Македонија

Американскиот Стејт департмент ја поздрави одлуката на Советот на ЕУ да предложи план за отворање пристапни преговори со Македонија и Албанија во јуни 2019 година и уште еднаш ја потврдува важноста на постигнатиот Договор со Грција. Во…

Туск: Отворен е патот кон ЕУ, останете посветени на реформите

Ова е добра недела за вашата земја и за Западен Балкан, министрите за надворешни работи на ЕУ го отворија патот за отпочнување преговори за членство за Македонија и Албанија во јуни 2019 година и за неколку часа очекувам шефовите на влади…