Месечна архива

мај 2018

Традиционалните Мариовско-мегленски културни средби ќе се одржат во недела на 3.јуни, во манастирот „Свети Илија“ во непосредна близина на селото Витолиште. Програмата започнува во 9 часот, со посета на спомен костурницата во Витолиште, додека официјалното отворање е во 10 часот, кога на присутните…
Повеќе...

Независни Грци не отстапуваат од ставот против сложено име и терминот Македонија

Коалицискиот партнер во грчката Влада, партијата Независни Грци, не отстапува од цврстиот став против сложено име и вклучен термин Македонија во името на нашата земја. Оваа позиција, уште еднаш ја потврдија членовите на партијата говорејќи…

Ќе се оперираме или ќе се масираме?

За оние кои сакаат да веруваат во резултатите на истражувањата на јавното мислење – јас, на пример, мислам дека современиот процент на луѓето кои, свесно или несвесно, лажат во одговарањето на прашањата во анкетите е загрижувачки голем и…

Заев: Сè уште нема договор за името, се договараат принципите и начелата

Сè уште нема договор за името, изјави премиерот Зоран Заев на денешната прес-конференција пред споменикот на паднатите борци во дворот на Владата по повод една година од работењето на Владата. – Сè уште не е ништо договорено. Како што…

Конечно и ние да станеме север!

За што ли ќе се зборува во македонската политика по – ај малку да дувнеме на јогурт – евентуалното решавање на проблемот со името?! Телевизиите ќе останат без половина дебатна програма, вестите ќе им траат по 11 минути дневно, третина…

Ципрас: Перспективата за решение се наѕира во тешките, но неопходни преговори за името

Се наѕира перспектива за решение за името, рече грчкиот премиер Алексис Ципрас во говор на годишното генерално собрание на Федерацијата на претпријатија на Грција. Говорејќи за улогата на Грција како столб на стабилност на Балканот,…

Општина Прилеп издвои 2,5 милиона денари за дневниот Центар за лица со церебрална парализа

Градежните работи на објектот во кој ќе биде сместен дневниот Центар за лица со церебрална парализа, се одвиваат со полн интензитет. Со неговото ставање во функција, после Скопје, Прилеп ќе биде единствениот град во Република Македонија кој…

Македонски Pax Americana

Како што стојат работите, деновиве привршува еден голем американски проект започнат пред отприлика 28 години: создавање на независна, суверена Република Македонија, во републичките бившојугословенски граници утврдени по завршувањето на…

Поддршка за Заев и Владата од Форум за демократска Македонија во Малта

На дводневата посета на Малта премиерот Зоран Заев се сретна и со претставниците на Форумот за демократска Македонија во Малта, Игор Филевски, Живанка Витанова и Стево Ѓоргиев. ФДМ изразија поддршка на Владата зарешавање на спорот со…

Хан: Решение за името ќе биде пресврт за пристапниот процес на Македонија во ЕУ

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан на својот твитер профил порача дека ЕУ е охрабена од последната рунда преговори помеѓу Скопје и Атина за спорот за името. Хан, кој присуствуваше на неформалниот појадок организиран од Бугарија и…