Месечна архива

март 2018

По дезинформациите пласирани на интернет и социјалните мрежи дека во Прилеп ќе се гради камп за бегалци, Општина Прилеп информира дека согласно со Одобрение за градење од 23.11.2017 година издадено од Министерство за транспорт и врски на РМ, во месноста викана „Караташ“ во близина на касарната…
Повеќе...

СДСМ:Јасно и гласно потврдуваме,во Прилеп бегалски кампови нема да има! Никогаш!

Прилепските социјалдемократи денеска се огласија со соопштение во кое што категорично ги демантираат како што велат невистините, шпекулациите и спиновите, што ги продуцира ВМРО-ДПМНЕ од својата партиска кујна,дека во близина на прилепската…

Sex Pistols биле финансирани од СССР за да го дестабилизираат Западот

На еден американски портал, се појави вест во која беше пренесено интервју од поранешен агент на СССР, кој вели дека познатите панк-бендови од 70тите биле финансирани од СССР за да го дестабилизираат Западниот свет. Александреј…

Заев и Ахмети разговарале за името и за проширување на коалицијата

Премиерот Зоран Заев потврди дека вчера во Собранието имал средба со лидерот на ДУИ Али Ахмети. Како што рече денеска на прес-конференција, одговорајќи на новинарски прашања, станало збор за проблемот со Грција, очекувањата од денешните…

Во јавниот сектор во Македонија има 139.009 вработени

Бројот на вработени во јавниот сектор изнесува 139.009 согласно состојбата до 31 декември 2017 година, изјави денеска на прес-конференција министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски, презентирајќи го Годишниот…

Лечење фискални фрустрации

Не е трагедијата во тоа што министерот Тевдовски бара оние што примаат над илјада евра месечно да плаќаат зголемен персонален данок. Трагедијата е во тоа што, според податокот изнесен од министерот за финансии, во Македонија оние што имаат…

Добро е да се реши името, но и без тоа Македонија треба да влезе во НАТО

Време е спорот за името да се реши. Тоа би било добро и за Грција и за Македонија, но и за регионот. Би бил радосен ако се најде заедничко прифатливо решение, но и ако не дојде до тоа Македонија треба да влезе во НАТО под привремената…

Нимиц на Димитров и Коѕијас ќе им претстави правна форма со празни места

Правна форма, со празни места во спорните прашања, ќе им претстави медијаторот Метју Нимиц на министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас на денешната средба во Виена, објави грчката новинска…

Војводи без востанија?

Мене ми делува сосема неспорно – нешто што Обвинителството, во прв момент, се обиде да го сокрие од македонската јавност – дека наредбата за почетокот на организираниот обид со насилство да се сруши новата власт на 27 април минатата година…

Во Прилеп изложба на дела од Струмичка ликовна колонија

Во ликовната галерија на Центарот за култура „Марко Цепенков“ во Прилеп, вечерва во 19 часот ќе биде отворена изложбата на дела создадени во рамките на меѓународната Струмичка ликовна колонија Пред прилепската јавност, ќе бидат изложени…