Категорија

Вести

Делегација од Општина Прилеп, предводена од градоначалникот Илија Јованоски и делегации од политички партии, денеска изутрината положија свежи цвеќиња пред спомен бистата на револуционерот Гоце Делчев,во дворот на основното училиште, што го носи името на својот патрон, одбележувајќи ја 116…
Повеќе...

СДСМ: Со лажни вести порталот „маркукуле.мк“ одработува за ВМРО-ДПМНЕ!

„Со лажни вести, груби измислици и манипулации, порталот „маркукуле.мк” одработува за опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Бескрупулозна лага и дезинформација е објавата на порталот “Маркукуле” дека бил разрешен претседателот на Општинската…

Талески: Им ја разбирам желбата, но, СДСМ е компактна организација, која што со единство и работа,ќе…

Порталот markukule.mk вечерва на својот сајт објави текст со наслов „Разрешен е претседателот на СДСМ во Прилеп, Миле Талески??“, кој што значи констатација, но сепак за да избегне одговорност, става прашалници. Иако најголем…

Жителите на прилепската населба Варош и градоначалникот Јованоски, заедно го одбележаа Голем Петок

Жителите од најстарата прилепска населба Варош, денеска го одбележаа христијанскиот празник Голем Петок – Балаклија, празник кој се чествува секој прв петок после Велигден и кој е домашна слава на многу семејства. По тој повод,…

Јанески: Трошоците за полнење на вештачкото езеро не се ниту на товар на ЈКП „ВиК“, ниту на…

Ниту ЈКП „Водовод и канализација“, ниту граѓаните ќе платат за трошоците за полнење на вештачкото езеро. ОК на ВМРО-ДПМНЕ пред вториот изборен круг за претседателските избори, со невистини и лаги, ја манипулира јавноста, за да ќари ситни…

СДСМ: Прилепчани нема да гласаат за мафијашката фамилија со луксузен дворец

„Прилепчани никогаш повеќе нема да гласаат за криминалната партија ВМРО-ДПМНЕ, симболот за корупција и расипништво со народните пари. Граѓаните никогаш нема да дадат поддршка на партијата, која создаде најголема сиромаштија во државата, а…

17-та Регионална ревија на песни, музика и игри на пензионерски здуженија од регионот

Здруженијата на пензионери од Прилеп, Битола, Крушево и Демир Хисар, денеска во Центарот за култура „Марко Цепенков“ ја одржаа 17-тата Регионална ревија на песни, музика и игри. На манифестацијата покрај градоначалникот на Општина Прилеп,…

Отворен ден на НАТО по повод 70 години од основањето на алијансата

По повод одбележување на Денот на НАТО, а во рамки на активностите од НАТО неделата, Министерството за одбрана и Армијата во соработка со Општина Прилеп, денеска пред Центарот за култура „Марко Цепенков“ организираа Отворен ден за граѓаните…

Одбележување на денот на НАТО

По повод одбележување на Денот на НАТО а во рамки на активностите од НАТО неделата, Министерството за одбрана и Армијата во соработка со Општина Прилеп, утре петок 5-ти април, со почеток во 12.00 часот, на „Арт“ плоштадот пред Центарот за…

Русија ја признава Северна Македонија

Премиерот Зоран Заев, синоќа го прими рускиот амбасадор Сергеј Баздникин, кој му предаде копија од нотата на Министерството за надворешни работи на Руската Федерација, согласно која врз основа на одлуката на претседателот Владимир Путин…