Категорија

Вести

Во тек се градежни активности околу санација на ударните дупки на повеќе градски сообраќајници во Општина Прилеп. Моментално се работи на улицата „Трајко Николоски“ од спојот со улицата „Леце Котески“ до спојот  со улицата „Александар Македонски“. Во наредните денови ќе се продолжи со санација на…
Повеќе...

Средба на градоначалникот Јованоски со амбасадорката на Р. Србија, Душанка Дивјак – Томиќ

Градоначалникот Илија Јованоски, денес во својот кабинет оствари работна средба со амбасадорката на Р. Србија во нашата земја,  Душанка Дивјак – Томиќ и шефот на Конзуларното одделение Алекандра Џурица. На средбата присуствуваа и…

Градоначалникот Илија Јованоски ја отвори манифестација „Сите на велосипед“

По повод Денот на сесловенските просветители „Свети Кирил и Методиј“ денеска во Прилеп, традиционално по 14 – ти  пат се одржа манифестацијата „Сите на велосипед“ на која учествуваа повеќе од 500-тини љубители на велосипедизмот.…

Полицијата потврди, координаторот Петар Ристески предизвикал инцидент во кој е нападнат прилепски…

Секторот за внатрешни работи Битола,тукушто лиферуваше соопштение до јавноста со кое се потврдува инцидентот во којшто е физички нападнат угледниот стоматолог Благоја Бисеркоски од страна на координаторот на ОК на ВМРО-ДПМНЕ од Прилеп,…

Чествувања за Гоце Делчев, Пере Тошев и Јосип Броз –Тито

Делегација од Општина Прилеп, предводена од градоначалникот Илија Јованоски и делегации од политички партии, денеска изутрината положија свежи цвеќиња пред спомен бистата на револуционерот Гоце Делчев,во дворот на основното училиште, што го…

СДСМ: Со лажни вести порталот „маркукуле.мк“ одработува за ВМРО-ДПМНЕ!

„Со лажни вести, груби измислици и манипулации, порталот „маркукуле.мк” одработува за опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Бескрупулозна лага и дезинформација е објавата на порталот “Маркукуле” дека бил разрешен претседателот на Општинската…

Талески: Им ја разбирам желбата, но, СДСМ е компактна организација, која што со единство и работа,ќе…

Порталот markukule.mk вечерва на својот сајт објави текст со наслов „Разрешен е претседателот на СДСМ во Прилеп, Миле Талески??“, кој што значи констатација, но сепак за да избегне одговорност, става прашалници. Иако најголем…

Жителите на прилепската населба Варош и градоначалникот Јованоски, заедно го одбележаа Голем Петок

Жителите од најстарата прилепска населба Варош, денеска го одбележаа христијанскиот празник Голем Петок – Балаклија, празник кој се чествува секој прв петок после Велигден и кој е домашна слава на многу семејства. По тој повод,…

Јанески: Трошоците за полнење на вештачкото езеро не се ниту на товар на ЈКП „ВиК“, ниту на…

Ниту ЈКП „Водовод и канализација“, ниту граѓаните ќе платат за трошоците за полнење на вештачкото езеро. ОК на ВМРО-ДПМНЕ пред вториот изборен круг за претседателските избори, со невистини и лаги, ја манипулира јавноста, за да ќари ситни…

СДСМ: Прилепчани нема да гласаат за мафијашката фамилија со луксузен дворец

„Прилепчани никогаш повеќе нема да гласаат за криминалната партија ВМРО-ДПМНЕ, симболот за корупција и расипништво со народните пари. Граѓаните никогаш нема да дадат поддршка на партијата, која создаде најголема сиромаштија во државата, а…