Категорија

Актуелно

ЈКП „Водовод и канализација“ денеска организираше техничка работилница во рамките на проектот WATenERgy CYCLE „Целосен циклус на урбаната вода: од својот извор до крајните корисници и назад кон животната средина“. Во своето обраќање пред претставниците од партнерските организации на Програмата за…
Повеќе...

Реакција на Општина Прилеп на пресс конференција на ВМРО – ДПМНЕ

Со цел подобро да ја информираме јавноста, a во врска со лажните вести кои што ги шири ОК на ВМРО ДПМНЕ од Прилеп и врши злоупотреба на медиумскиот простор како Општина ги наведуваме следните податоци: Ќе се гради нов мост и ќе се направи…

ЈКП „Водовод и канализација“ со ГИС ќе открива кој и како кради вода

Во прилепски водовод инсталиран е географски информатички систем, единствен според збирот на податоците и информациите на овие балкански простори. Истиот овозможува надзор на целокупната градска водоводна мрежа во должина од 245 километри.…

Триесетина населени места во општината ќе добијат Детални урбанистички планови

Совет на општина Прилеп: Триесетина населени места во општината ќе добијат Детални урбанистички планови Советниците во Советот на општина Прилеп, денеска ја одржаа 28 седница на која расправаа по 14 точки од дневниот ред. Меѓу другото,…

Берачите ги уништија липите по маалата и на градските гробишта

Несовесни прилепчани, собрани во помали групи речиси секоја вечер ги кршат гранките на липите, трајно оштетувајќи многу дрвја во Прилеп. Вработени во ЈКП „Комуналец“-Прилеп во реонот на градските гробишта затекнала група од неколкумина…

Во тек се подготовките за 45-то издание на фестивалот „Пеце Атанасоски“

Следниот викенд на 5 и на 6 јули во Прилеп и на Рудина кај Долнени ќе се одржи јубилејното, 45-то издание на фестивалот на народни инструменти и песни „Пеце Атанасовски“. Активностите на фестивалот почнуваат со работилница за изучување на…

Прилеп е подготвен за 17 – тото издание на Пиво фест

Од 18 до 21 јули, Прилеп по 17-ти пат ќе биде домаќин на најголемиот фестивал на пивото кој и оваа година ќе понуди повеќе видови пиво, скара и одлична музика во изведба на еминентни музички имиња. https://youtu.be/KGzGZBbt7tA…

Миле Талевски ја доби довербата од Заев

Експретседателот на општинската организација на СДСМ во Прилеп, Миле Талевски ја доби повторно довербата од првиот социјалдемократ во државата, премиерот Зоран Заев. Талевски веднаш по објавување на оваа веста за неговиот реизбор, се огласи…

Големо невреме во Канатларци

Синоќа атарот од селото канатларци беше зафатено од силно невреме. Според првичните проценки од 2000 хектари засадани со бостан, пипер, тутун и со житни култури над 70 отсто се уништени. Жителите од ова и околните села тврдат дека близу…