Категорија

Македонија

Претседателот  Стево Пендаровски, ги потпиша указите на Законот за социјална заштита, на Законот за социјална сигурност за старите лица и на Законот за изменување и дополнување на законот за заштита на децата. „Со законот за социјална заштита се подобруваат социјалните услуги што се испорачуваат до…
Повеќе...

Повик за аплицирање за детски и образовен додаток

Министерството за труд и социјална политика ја проширува достапноста на детскиот и образованиот додаток за 20 пати повеќе деца. Освен домаќинствата коишто примаат социјална помош право на овие додатоци ќе имаат и други категории на…

Разрешени 78 претседатели на општинските ограноци на СДСМ

Премиерот Зоран Заев денеска информира дека донел одлука за разрешување на сите претседатели на општински ограноци на СДСМ. „Синоќа донесов одлуки, а денеска е ред да ги споделам – ќе бидат изработени решенија од страна на…

Хан: Датум за преговори со Северна Македонија пред летото

Уверен сум дека годинава, пред летото Македонија ќе добие датум за преговори со Европската Унија, рече денеска во Виена еврокомесарот Јоханес Хан. Тој вели дека очекува до крајот на годинава Македонија да отвори две поглавја од…

Летонија го одобри зачленувањето на нашата земја во НАТО

Парламентот на Летонија го усвои законот со кој се ратификува Протоколот за пристапување на нашата држава во НАТО. Со тоа, Летонија е тринаесетта земја членка која даде зелено светло за пристапување на нашата држава во алијансата. Од…

Денеска ЦИВИЛ ќе побара крај за расипништвото

ЦИВИЛ ќе ги достави барањата за укинување на привилегиите на функционерите, објавени и во соопштението од 14 мај, до Собранието на РСМ денеска (петок) во пет минути до 12 часот. По тој повод, претставниците на ЦИВИЛ ќе бидат на располагање…

Европската интеграција на земјата во фокусот на разговорите на Димитров во Берлин

Европската интеграција на земјата беше во фокусот на средбите што министерот за надворешни работи Никола Димитров вчера ги имаше со Михаел Рот, министер за Европа во Германското МНР, Јан Хекер, советник за надворешна политика на…

Ерсте банка: Северна Македонија ја очекува забрзан раст и намалување на невработеноста

Со окончувањето на речиси три деценискиот спор на Северна Македонија со Грција околу името, земјата може да очекува период на забрзан раст на среден рок, поттикнат од крајот на политичката неизвесност, потрошувачката и обновената…

Пендаровски: Време е да започнеме со граѓанско помирување

„Време е да ги залечиме отворените рани од нашето скорешно минато и реално да го започнеме граѓанското помирување, затоа што немаме резервна татковина која можеме да ја наречеме наш дом“, напиша рано утрово, претседателот на Република…

Иванов со политички пораки до Папата: Доаѓате во време кога македонската држава е тешко ранета

Папата Франциск прво беше примен во претседателската вила Водно, каде што по средбата со претседателот во заминување Ѓорге Иванов, се обратија пред јавноста. Иванов ја искористи приликата да испрати политички пораки и да му се „пожали“ на…