Месечна архива

јуни 2019

Совет на општина Прилеп: Триесетина населени места во општината ќе добијат Детални урбанистички планови Советниците во Советот на општина Прилеп, денеска ја одржаа 28 седница на која расправаа по 14 точки од дневниот ред. Меѓу другото, советниците дадоа согласност за консолидираната сметка на ЈКП…
Повеќе...

Берачите ги уништија липите по маалата и на градските гробишта

Несовесни прилепчани, собрани во помали групи речиси секоја вечер ги кршат гранките на липите, трајно оштетувајќи многу дрвја во Прилеп. Вработени во ЈКП „Комуналец“-Прилеп во реонот на градските гробишта затекнала група од неколкумина…

Во тек се подготовките за 45-то издание на фестивалот „Пеце Атанасоски“

Следниот викенд на 5 и на 6 јули во Прилеп и на Рудина кај Долнени ќе се одржи јубилејното, 45-то издание на фестивалот на народни инструменти и песни „Пеце Атанасовски“. Активностите на фестивалот почнуваат со работилница за изучување на…

Валкана ќе биде оваа есен

Македонската политика – политиката како таква, всушност – секогаш била валкана работа. Малку биле оние кои во неа влегле со нечесни намери; уште помалку кои од неа излегле неизвалкани и со чувство дека го постигнале она заради што, по…

Одбележана 98 годишнината од убиството на Ѓорче Петров

Денеска се навршија 98 години од убиството на идеологот на Македонската револуционерна борба, Ѓорче Петров. По тој повод, пред споменикот на Ѓорче во центарот на градот, цвеќе положија градоначалникот Илија Јованоски, претставници на…

Прилеп е подготвен за 17 – тото издание на Пиво фест

Од 18 до 21 јули, Прилеп по 17-ти пат ќе биде домаќин на најголемиот фестивал на пивото кој и оваа година ќе понуди повеќе видови пиво, скара и одлична музика во изведба на еминентни музички имиња. https://youtu.be/KGzGZBbt7tA…

Миле Талевски ја доби довербата од Заев

Експретседателот на општинската организација на СДСМ во Прилеп, Миле Талевски ја доби повторно довербата од првиот социјалдемократ во државата, премиерот Зоран Заев. Талевски веднаш по објавување на оваа веста за неговиот реизбор, се огласи…

А сега, нешто сосема поинакво!

Една читателка на овие мои секојдневни коментари некни проникливо ми порачува дека, и покрај мојата оценка за „трчимочај“ квалитетот на сегашната реконструкција на Владата на Заев, тој не треба никогаш да се потценува, бидејќи докажал дека…

Големо невреме во Канатларци

Синоќа атарот од селото канатларци беше зафатено од силно невреме. Според првичните проценки од 2000 хектари засадани со бостан, пипер, тутун и со житни култури над 70 отсто се уништени. Жителите од ова и околните села тврдат дека близу…