Месечна архива

март 2019

Поимот „заевизам“ го промовираше ВМРО-ДПМНЕ во последните неколку месеци, а кандидатката за претседател на ВМРО-ДПМНЕ Гордана Силјановска го презеде и максимално го експлоатираше. Мирјана Најчевска Ова е една од тие ситуации кога политичка партија која е сама по себе безидејна и…
Повеќе...

Германските инвеститори и нашиот вазелин

Пред некои една-две децении, Балканот измисли нов развоен економски модел што се нарекува „директни странски инвестиции“. Бидејќи сум само просечно упатен во теориите за економскиот развој – значи, приличен дунстер – никогаш не успеав до…

Дупки во водата, кули од карти, лаги, веслање­ и достоинство

Со одамна добро развиениот систем на „јавки“, со пренесување пораки од човек на човек, во конспирација што веќе и не толку непробојна, подземната машинерија на ВМРО-ДПМНЕ води кампања под радарот на законските ограничувања. Се разбира,…

Ќе биде ли ДКСК новото СЈО?

Не знам дали е некаква стратегија во прашање или случаен стек на околности, но се чини ветувачки начинот на кој новиот состав на Државната комисија за спречување на корупцијата ја започна својата работа: директно и без многу размислување…

Градоначалникот Јованоски на ансамблот „Војдан Чернодрински“ му го честиташе Светскиот ден на…

По повод Светскиот ден на театарот,градоначалникот Илија Јованоски го посети ансамблот на прилепскиот театар „Војдан Чернодрински“, посакувајќи успешна работа, голем број претстави, премиери како и успешно издание на Театарскиот Фестивал…

Ученици и наставници од Романија, Турција, Италија и Португалија ја посетија Општина Прилеп

ОУ “Гоце Делчев“ кое е домаќин на ученици и наставници на партнер училиштата од Романија, Турција, Италија и Португалија преку проектот “Социјална инклузија на обесправени ученици“, денеска ја посетија Општина Прилеп. Станува збор за…

Не е спорно кој беше подобар

Не му беше тешко на Заев да се справи со Мицкоски во директниот ТВ дуел. Позициите на Мицкоски се, објективно, послаби по повеќето од клучните прашања од македонската домашна и надворешна политичка агенда. Иницијативата сè уште ја има…

ОД БИЛТЕНОТ НА МВР: ПРИЛЕПСКАТА ПОЛИЦИЈА ГИ ОТКРИ СТОРИТЕЛИТЕ НА РАЗБОЈНИШТВОТО НА „КЕЈ 1.МАЈ“

Од Министерството за внатрешни работи соопштуваат, дека во врска со настанот од 24 март, кога две лица извршиле разбојништво во продавница на „Кеј 1.Мај“, при што со закана од вработената одзеле пари од дневниот промет и побегнале во…

Светскиот ден за поддршка на лицата со епилепсија одбележан во Прилеп

Со делење на флаери, книги, виолетови маички и балони за најмладите, волонтерите од здружението „Епилепсија Македонија“, учениците од основните и среди училишта денеска под мотото „Различни, а сепак исти“,  на плоштадот „Методија Андонов…

СЈО, баксуз невиден!

Какви времиња дојдоа, Крсто Муковски и дружината да ја решаваат судбината на СЈО! Да мора и еден Мицкоски да оди да ги моли заедно да го уништат овој правосуден експеримент кој во одреден момент – не е претерано да се каже – одигра улога да…