Месечна архива

октомври 2018

Согласно изборното ветување на градоначалникот Илија Јованоски за гасификација на градот, Општина Прилеп забрзано ги превзема сите неопходни чекори за практична имплементација на гасоводот на територијата на нашата општина. Притоа, целосно свесни за огромното значење и бенефитите кои…
Повеќе...

Два збора за предлогот на Владата за подмирување на долговите на општините

Што е погрешно во предлогот на Владата за издвојување средства со кои ќе се подмират долговите на општините? Мирјана Најчевска Прво, не се базира на анализа на генералната состојба на локалната самоуправа (потребата од постоење на…

Борисов: Ѝ посакуваме успех на Македонија

Договорот со Бугарија и Договорот со Грција отворија голема перспектива за Македонија, вели во разговор со дописничката на МИА од Атина, бугарскиот премиер Бојко Борисов кој учествуваше на Третиот евро-арапски самит што во изминатите два…

Амнестија без помирување

На случајна средба со еден млад, модерен и успешен адвокат, падна збор за тоа колку се озлобени луѓето. „Нема разговор меѓу луѓето, не сакаат ни да слушнат аргументи, да се обидат да се спогодат“ – ми вели. Тој има полни раце работа со луѓе…

Власта очекува усвојување на уставните измени, нови преструктуирања во опозицијата

Втората половина на јануари е реалниот временски период до кога власта очекува дека ќе заврши процесот на измените на Уставот, кои произлегуваат од Договорот со Грција за решавање на спорот за името. Се очекува дека сите рокови ќе бидат…

Поттикнување економски раст преку развој на човечкиот капитал

Регионална конференција на тема „Поттикнување економски раст преку развој на човечкиот капитал во земјите од Западен Балкан“ ќе се одржи денеска во Скопје. Конференцијата е во организација на Министерството за финансии и Светска Банка.…

Нови рочишта за „Титаник 2“ и „Тревник“

Во Кривичниот суд денеска треба да се одржат рочишта за предметите на Специјалното јавно обвинителство  „Титаник 2“ и „Тревник“. На претходното рочиште за „Титаник 2“ што се однесува за изборните нерегуларности на локалните избори во…

Продолжува судењето за „27 април“

Во Кривичниот суд во Скопје денеска продолжува судењето за настаните во Собранието на Македонија на 27 април минатата година. Случајот се наоѓа во доказна постапка и треба да продолжи со прегледување на видео снимки од безбедносните…

31 октомври низ вековите

1517.- Водачот на германските реформи Мартин Лутер на вратата на римоктоличката катедрала во Витенберг истакнал 95 тези за реформи на црквата, со што во германските земји започнала протестантската верска реформа и широкото народно движење…

Години на опасно живеење

Целата неодговорна и опасна реторика за делење на политичарите и јавно ангажираните интелектуалци, па дури и обичните граѓани или членови на цели општествени и политички формации, на „предавници“ и „патриоти“, на која со години инсистираат…