Месечна архива

август 2018

Во очи на почетокот на новата учебна 2018/2019 година, градоначалникот Илија Јованоски одржа работна средба со директорите на основните и средните училишта, како и на основното музичко училиште. На средбата се разговараше за последните припреми кои училиштата ги преземаат, со цел подготвени да ја…
Повеќе...

Започна одбројувањето

Владејачките партии, вонпарламентарни партии и невладини организации се обединија под слоганот „Заедно ЗА европска Македонија“ во повикот до граѓаните за позитивен исход на референдумот и за евро-атлантска иднина на Македонија. Премиерот…

Македонија направи многу, време е да го фати возот за ЕУ

Македонија во измината година има направено многу големи чекори напред. Напредните сили решија тешки прашања како спорот со името, со цел на земјата да и се обезбеди просперитет. Придобивките од членство во ЕУ и НАТО се огромни и за…

10 најмоќни земји

Ова се 10 најмоќни земји: 10. Обединетите Арапски Емирати  Земјата е федерација на седум емирати и има седум најголеми нафтени резерви во светот. Како Саудиска Арабија, која доаѓа подоцна во листата, ОАЕ е признаена како регионална и…

СЈО бара повторно спојување на постапката за Јанкулоска во „Таргет Тврдина“

Со задоцнување од 40-ина минути поради недоразбирање во врска со одлагањето на терминот заради претходното судење за „Монструм“ почна денешното рочиште за предметот „Таргет Тврдина“ на СЈО. На судењето се присутни сите обвинети и нивните…

Заев: Потребно е единство во историски моменти

Македонскиот премиер Зоран Заев и денеска ја повика опозициската ВМРО-ДПМНЕ да се приклучи и да овозможи успешен референдум за, како што рече, успешна иднина на заедничката држава. Потребно е единство, потенцира Заев, додавајќи дека може…

Коригирани 22 учебника за новата учебна година

Дваесет и два коригирани учебника за учебната 2018/2019 ќе достави Министерството за образование и наука низ училиштата. По првпат од оваа учебна година сите учебници што МОН ги обезбедува бесплатно за учениците истовремено ќе бидат во…

Манчевски: Добивавме закани дека ќе бидеме убиени

Сите 33 обвинети за случувањата на 27 април во Собранието на Република Македонија се присутни на денешното рочиште во Кривичниот суд во Скопје, на кое треба да бидат сослушани четворица сведоци предложени од Обвинителството. Денешното…

Одбиено барањето за одложување на седницата на Апелација

Судечкиот совет во Апелацискиот суд не го прифати барањето на адвокатите на обвинетите за одложување на седницата на која се одлучува по жалбата на поранешниот премиер Никола Груевски за пресудата во случајот „Тенк“ за набавката на…

Градоначалникот Јованоски и амбасадорот Бејли им порачаа на младите да излезат на референдум

Актуелните состојби во Општина Прилеп, работата на локалната самоуправа, граѓанскиот сектор, но и економската состојба во градот, беа дел од темите за кои денеска разговараа амбасадорот на САД, Џес Бејли и градоначалникот на Прилеп, Илија…