Месечна архива

јули 2018

Косовската Влада ја укина во целост одлуката за зголемените царини, соопшти денеска министерот за економија Крешник Бектеши. Како што информира Бектеши на прес-конференција, ова е уште една потврда за добрите односи меѓу двете земји. Одлуката  треба да се спроведе од утре откако претходно…
Повеќе...

Заев: Верувам во народот дека ќе изгласа одлука што ќе гарантира иднина

https://www.facebook.com/zaevzoran/videos/10156757128312932/ Премиерот Зоран Заев денеска ги повика граѓаните на Република Македонија да излезат на референдумот, распишан за 30 септември, нагласувајќи дека сега е моментот секој граѓанин…

Јованоски за половина година го намали долгот на „Комуналец“ за приближно 200.000 евра и кон…

https://youtu.be/Os3tg6d5xRg Со домаќинско работење, штење на бројни дотогаш огромни трошоци по разни основи, в.д. директорот Ѕвонко Јованоски,којшто од нова година дојде на чело на ЈКП „Комуналец“ на местото на ексдиректорот Златко…

Со шведска донација во опрема, вредна 300.000 евра, прилепската болница ќе ја подобри раната…

Прилепската болница „Борка Талески“ доби донација од бројни апарати, коишто ќе овозможат рана дијагностика на многу болести, а со тоа и подобра прогноза во лекување на пациентите. Донацијата вредна околу 300.000 евра доаѓа од Шведска, од…

Метју Палмер во Македонија на средби со државниот врв и партиските лидери

Вршителот на должност заменик- помошник државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Метју Палмер од 1 до 3 август ќе престојува во посета на Македонија во рамките на која ќе ја ја изрази поддршката на Вашингтон за Договорот со Грција за…

Општина Прилеп ја зголемува мобилноста на кризниот штаб

Општинскиот штаб за заштита и спасување денеска одржал состанок во Општина Прилеп.Како што информираат од одделот за односи со јавност, состанокот е свикан на иницијатива на градоначалникот Илија Јованоски, со цел ова општинско тело да биде…

Наесен фирмите ќе можат да ги користат 100-те милиони евра од ЕИБ

Наесен 100-те милиони евра евтини кредити од Европската инвестициска банка ќе им станат достапни на малите и средни претпријатија. Министерството за финансии изготви Закон за гаранција што денеска ќе биде разгледан на владина седница, по…

Хан ги повика граѓаните да гласаат на референдумот за името

Еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, на својот профил на Твитер синоќа ја поздрави одлуката на Собранието да го одржи референдумот за Договорот со Грција на 30 септември. – ЕУ го поддржува овој договор и неговата имплементација…

Косово пред одлука – дали целосно да ги повлече зголемените царини

Денеска ќе се знае дали Косово целосно ќе ја повлече одлуката за зголемените царини на земјоделските производи.  Владата на Косово треба да одржи редовна седница на која, меѓу другото, ќе бидат разгледани и аргументите од македонска…

Општина Прилеп ќе пренамени буџетски средства за обештетување на земјоделците

„Откако Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство ќе ја врати документацијата со проценките за настанатите штети, на следната седница Советот ќе донесе одлука за висината на средствата, кои согласно финансиските можности,…