Категорија

Вести

Експретседателот на општинската организација на СДСМ во Прилеп, Миле Талевски ја доби повторно довербата од првиот социјалдемократ во државата, премиерот Зоран Заев. Талевски веднаш по објавување на оваа веста за неговиот реизбор, се огласи на својот Фејсбук профил.
Повеќе...

„Бакхи- Краток преглед на распадот“ најдобро уметничко остварување на МТФ „В. Чернодрински“

Моника Талеска Ансамблот на народниот театар од Битола, ќе ја понесе наградата за најдобро уметничко остварување на претстава во целина за изведбата на „Бакхи- Краток преглед на распадот“. Хрватскиот режисер Игор Вук Торбица е добитник…

Градоначалникот Илија Јованоски упати честитки по повод Рамазан Бајрам

Почитувани,  верници од исламската вероисповед На сите вас, ви  посакувам овој празник Рамазан Бајрам да го прославите во радост и среќа, здравје и бериќет. Овие големи празници отсекогаш биле прилика за изразување на взаемна почит и…

Се реконструираше патот до Крстец

Општина Прилеп на барање на жителите од  населеното место  Крстец, превзеде активности околу тековно одржувањеи санирање на патот во должина од 4 километри. Патниот правец кој води до ова населено место е израмнет и санирани се дупките се  …

ИСЧИСТЕНА УШТЕ ЕДНА ДИВА ДЕПОНИЈА ВО НАСЕЛБАТА ТОЧИЛА

Според планот за работа на ЈКП„Комуналец“ – Прилеп, во делот на мапирање и чистење на диви депонии, комуналците исчистија уште една дива депонија позади СОУ„Ристе Ристески – Ричко“ во населбата Точила. Несовесни граѓани им го затрупале…

РЕКОНСТРУКЦИЈА НА ВОДОВОДНА ЛИНИЈА НА УЛИЦА „ЉУБЕ ГРУЈОСКИ“(САВСКА)

Во текот на оваа недела се започна со реконструкција на водоводната линија на ул. Љубе Грујоски ( Савска) во населбата Жабино маало. Постоечката поцинкувана водоводна линија се менува со полиетиленски цевки со дијаметар 90. Со…

Општина Прилеп ја уредува патната инфраструктура

Во тек се градежни активности околу санација на ударните дупки на повеќе градски сообраќајници во Општина Прилеп. Моментално се работи на улицата „Трајко Николоски“ од спојот со улицата „Леце Котески“ до спојот  со улицата „Александар…

Средба на градоначалникот Јованоски со амбасадорката на Р. Србија, Душанка Дивјак – Томиќ

Градоначалникот Илија Јованоски, денес во својот кабинет оствари работна средба со амбасадорката на Р. Србија во нашата земја,  Душанка Дивјак – Томиќ и шефот на Конзуларното одделение Алекандра Џурица. На средбата присуствуваа и…

Градоначалникот Илија Јованоски ја отвори манифестација „Сите на велосипед“

По повод Денот на сесловенските просветители „Свети Кирил и Методиј“ денеска во Прилеп, традиционално по 14 – ти  пат се одржа манифестацијата „Сите на велосипед“ на која учествуваа повеќе од 500-тини љубители на велосипедизмот.…

Полицијата потврди, координаторот Петар Ристески предизвикал инцидент во кој е нападнат прилепски…

Секторот за внатрешни работи Битола,тукушто лиферуваше соопштение до јавноста со кое се потврдува инцидентот во којшто е физички нападнат угледниот стоматолог Благоја Бисеркоски од страна на координаторот на ОК на ВМРО-ДПМНЕ од Прилеп,…