Категорија

Актуелно

Новиот автопат Миладиновци – Штип, прв во источниот дел на државата, денеска е пуштен во употреба. Инвестицијата во автопатската делница, долга 47 километри, изнесува над 200 милиони евра. Со новото автопатско решение времето за патување од Скопје до Штип се намалува за половина час. Од…
Повеќе...

Светски ден за заштита на животната средина

Светскиот ден за заштита на животната средина се одбележува секоја година на 5  јуни преку разни активности и кампањи во целиот свет, со цел да се обрне внимание на бројните еколошки проблеми и енормната потреба од заштита на живнотната…

ЦИВИЛ нема да отстапи ни милиметар од барањата да се стави крај за расипништвото

Трибината КРАЈ ЗА РАСИПНИШТВОТО (#КрајЗаРасипништвото) во организација на ЦИВИЛ, ќе се одржи денеска (среда, 5 јуни) во клубот Менада во Стара Чаршија, со почеток во 17 часот. Поканети се сите заинтересирани граѓанки и граѓани, медиуми,…

Градоначалникот Илија Јованоски упати честитки по повод Рамазан Бајрам

Почитувани,  верници од исламската вероисповед На сите вас, ви  посакувам овој празник Рамазан Бајрам да го прославите во радост и среќа, здравје и бериќет. Овие големи празници отсекогаш биле прилика за изразување на взаемна почит и…

Официјалниот дел од посетата на делегацијата на НАТО започнува денеска

Официјалниот дел од посетата на делегацијата на НАТО започнува денеска со церемонија за пречек на генералниот секретар на Алијансата, Јенс Столтенберг, на платото пред Владата. Се предвидува Столтенберг, кој во земјава пристигна вчера…

ЈКП „ВОДОВОД И КАНАЛИЗАЦИЈА“: ГРУБА ЛАГА И КЛЕВЕТА Е ДЕКА ПАРИТЕ ОД ПРЕТПРИЈАТИЕТО СЕ ТРОШАТ НА…

„Во обид да извлечат ситни дневно-политички поени, ОК на ВМРО-ДПМНЕ Прилеп во континуитет пласира серија на лаги, невистини и клевети за моето и за работењето на ЈКП ‘Водовод и канализација’. Ја разбираме желбата на ВМРО-ДПМНЕ, но вистината…

Пендаровски потпиша укази за прогласување на три закони за социјална реформа

Претседателот  Стево Пендаровски, ги потпиша указите на Законот за социјална заштита, на Законот за социјална сигурност за старите лица и на Законот за изменување и дополнување на законот за заштита на децата. „Со законот за социјална…

Повик за аплицирање за детски и образовен додаток

Министерството за труд и социјална политика ја проширува достапноста на детскиот и образованиот додаток за 20 пати повеќе деца. Освен домаќинствата коишто примаат социјална помош право на овие додатоци ќе имаат и други категории на…

Честитка од градоначалникот Илија Јованоски по повод Денот на сесловенските просветители

Почитувани сограѓани,  Со денешното празнување го одбележуваме  24 Мај – Денот на сесловенските просветители и учители, браќата Кирил и Методиј, поради кои овој ден се одбележува и како Ден на словенската писменост и култура. Браќата…

РЕАКЦИЈА НА ЈКП „ВИК“ НА ДЕНЕШНИОТ ПРЕС НА ОК НА ВМРО-ДПМНЕ ОД ПРИЛЕП

ЈКП „Водовод и канализација“ категорично ги демантира наводите од денешната прес конференција на ОК на ВМРО-ДПМНЕ –Прилеп упатени на адреса на претпријатието и директорот Емил Јанески. Јавноста има право на точна и објективна…