Категорија

Спорт

Во организација на Сојузот на училишен спорт на општина Прилеп и Федерацијата на училишен спорт на Република Македонија, а под покровителство на Агенцијата за спорт и млади и Општина Прилеп, во стреланата во ЦК „Марко Цепенков“ се одржа Државното првенство во стрелаштво за учениците од основните и…
Повеќе...

Во недела Прилеп ќе биде домаќин на првиот меѓународен атлетски полумаратон

Со организацијата на полумаратонот во должина од 21 километар и рекреативната трка на 5 километри, кои ќе се одржат во недела, 25 ноември низ улиците на градот, Прилеп влегува на атлетската карта на Македонија и поширокиот регион. Тоа е…

Стартуваа подготовките за осмиот по ред турнир во мал фудбал „Свети Никола 2018“

Од 7 до 25 декември, во Прилеп по осми пат ќе се одржи турнирот во мал фудбал „Свети Никола 2018“. Турнирот е во организација на Локалниот спортски сојуз и Општина Прилеп, а покровител е компанијата „Комфи Ангел“. Турнирот се одржува во…

Прилепчаните Мери Мирческа и Александар Стојкоски ќе трчаат на Мон Блан.

Младите прилепчани, Мери Мирческа и Александар Стојкоски, ќе ги претставуваат Прилеп и Македонија на најпрестижната светска трка во планинско трчање во Шамони, Франција, во подножјето на „покривот“ на Европа, Мон Блан. Трката што ќе се…

Традиционален одбојкарски турнир по повод 11 Октомври

Традиционално, на 11.10.2018, по повод празникот Ден на народното востание на македонскиот народ, женскиот одбојкарски клуб ,,11 Октомври" од Прилеп организираше турнир во одбојка. Турнирот се одржа во спортската сала на СОУ ,, Ѓорче…

Втора трка од Државниот шампионат на Македонија во авто слалом

По повод Денот на народното востание, денеска во Прилеп се одржа втората трка од Државниот шампионат на Македонија во авто слалом „Прилеп 11.Октомври 2018“. Натпреварот се одржа во центарот на градот, на булеварот „Гоце Делчев“, на…

Турнир во одбојка за жени, по повод Денот на народното востание

По повод Денот на народното востание 11.Октомври, денеска во спортската сала на СОУ „Кузман Јосифоски-Питу“ се одржува турнир во одбојка за жени, со учество на 5 екипи. Турнирот се одржува во организација на одбојкарскиот клуб „Феникс“ од…

Со учество на џудисти од шест држави, се одржа меѓународниот турнир „Прилеп – Град Херој“

Во организација на џудо клубот „Сеишин“, денеска во Прилеп по јубилеен 10-ти пат се одржа меѓународниот турнир „Прилеп – Град Херој“. Турнирот се одржува во чест на Денот на народното востание „11.Октомври“, со поддршка на Општина Прилеп.…

По седми пат ќе се одржи меѓународниот натпревар во ориентација „Пеце Атанасоски“

Од 27 до 30 овој месец, Прилеп ќе биде домаќин на седмиот по ред меморијален меѓународен натпревар во ориентација „Пеце Атанасоски“. На овој натпревар се пријавени околу 150 учесници, од 11 европски држави. Организатор на оваа манифестација…

Законот за спорт ќе овозможи повеќе средства за спортистите и спортските клубови

Во присуство на поголем број спортисти, спортски работници и стопанственици, денеска директорката на Управата за јавни приходи (УЈП), Сања Лукаревска и раководителот на секторот за услуги на даночни обврзници и даноци во Генералната…