Категорија

Прилеп

Според планот за работа на ЈКП„Комуналец“ – Прилеп, во делот на мапирање и чистење на диви депонии, комуналците исчистија уште една дива депонија позади СОУ„Ристе Ристески – Ричко“ во населбата Точила. Несовесни граѓани им го затрупале дури и пристапот до нивите на сопствениците. По реакцијата на…
Повеќе...

РЕКОНСТРУКЦИЈА НА ВОДОВОДНА ЛИНИЈА НА УЛИЦА „ЉУБЕ ГРУЈОСКИ“(САВСКА)

Во текот на оваа недела се започна со реконструкција на водоводната линија на ул. Љубе Грујоски ( Савска) во населбата Жабино маало. Постоечката поцинкувана водоводна линија се менува со полиетиленски цевки со дијаметар 90. Со…

Прв театарски фестивал за деца „Силјан Штркот“

 Викендов во Прилеп ќе се одржи првиот театарски фестивал за деца „Силјан Штркот“ кој ќе се одржи, како предвесник на театарскиот фестива за возрасни “Војдан Чернодрински“. Фестивалот кој ќе се одржи на 31 -ви мај и 1 –ви и 2-ри јуни е во…

Општина Прилеп ја уредува патната инфраструктура

Во тек се градежни активности околу санација на ударните дупки на повеќе градски сообраќајници во Општина Прилеп. Моментално се работи на улицата „Трајко Николоски“ од спојот со улицата „Леце Котески“ до спојот  со улицата „Александар…

ЈКП „ВОДОВОД И КАНАЛИЗАЦИЈА“: ГРУБА ЛАГА И КЛЕВЕТА Е ДЕКА ПАРИТЕ ОД ПРЕТПРИЈАТИЕТО СЕ ТРОШАТ НА…

„Во обид да извлечат ситни дневно-политички поени, ОК на ВМРО-ДПМНЕ Прилеп во континуитет пласира серија на лаги, невистини и клевети за моето и за работењето на ЈКП ‘Водовод и канализација’. Ја разбираме желбата на ВМРО-ДПМНЕ, но вистината…

Средба на градоначалникот Јованоски со амбасадорката на Р. Србија, Душанка Дивјак – Томиќ

Градоначалникот Илија Јованоски, денес во својот кабинет оствари работна средба со амбасадорката на Р. Србија во нашата земја,  Душанка Дивјак – Томиќ и шефот на Конзуларното одделение Алекандра Џурица. На средбата присуствуваа и…

Градоначалникот Илија Јованоски ја отвори манифестација „Сите на велосипед“

По повод Денот на сесловенските просветители „Свети Кирил и Методиј“ денеска во Прилеп, традиционално по 14 – ти  пат се одржа манифестацијата „Сите на велосипед“ на која учествуваа повеќе од 500-тини љубители на велосипедизмот.…

Честитка од градоначалникот Илија Јованоски по повод Денот на сесловенските просветители

Почитувани сограѓани,  Со денешното празнување го одбележуваме  24 Мај – Денот на сесловенските просветители и учители, браќата Кирил и Методиј, поради кои овој ден се одбележува и како Ден на словенската писменост и култура. Браќата…

РЕАКЦИЈА НА ЈКП „ВИК“ НА ДЕНЕШНИОТ ПРЕС НА ОК НА ВМРО-ДПМНЕ ОД ПРИЛЕП

ЈКП „Водовод и канализација“ категорично ги демантира наводите од денешната прес конференција на ОК на ВМРО-ДПМНЕ –Прилеп упатени на адреса на претпријатието и директорот Емил Јанески. Јавноста има право на точна и објективна…

Полицијата потврди, координаторот Петар Ристески предизвикал инцидент во кој е нападнат прилепски…

Секторот за внатрешни работи Битола,тукушто лиферуваше соопштение до јавноста со кое се потврдува инцидентот во којшто е физички нападнат угледниот стоматолог Благоја Бисеркоски од страна на координаторот на ОК на ВМРО-ДПМНЕ од Прилеп,…