Категорија

Политика

„Прилепчани никогаш повеќе нема да гласаат за криминалната партија ВМРО-ДПМНЕ, симболот за корупција и расипништво со народните пари. Граѓаните никогаш нема да дадат поддршка на партијата, која создаде најголема сиромаштија во државата, а си изгради луксузен партиски дворец. Граѓаните никогаш нема…
Повеќе...

ВМРО-ДПМНЕ: Оваа власт го испусти и пресуши вештачкото езеро!

Општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ од Прилеп, денеска на прес конференција упати жестоки критки на адреса на локалната власт, обвинувајќи ја за пустошење и пресушување на прилепското вештачко езеро.

Општина Прилеп се огласи со реакција, по пресот на О.О. на ВМРО-ДПМНЕ

„Со економичното едногодишно раководење на Општина Прилеп со новата локална власт, градоначалникот Илија Јованоски успеа да го реализира првиот капитален проект во неговиот мандат, исплата на стари долгови во висина од 1.8 милиони евра.…

Собранието ја почнува кампањата за претстојниот референдум

Од денеска официјално почнува кампањата за претстојниот референдум на кој граѓаните на 30 септември треба да се изјаснат дали се за членство во ЕУ и НАТО со прифаќање на договорот меѓу Македонија и Грција.  Носител на кампањата е…

Заев: Коалицијата „Заедно за европска Македонија“ е отворена за сите партии

По синоќешната средба на партиите поддржувачи на Договорот со Грција и успешност на претстојниот референдум, приемирот Зоран Заев очекува поддршката да расне и да се проширува коалицијата „Заедно за европска Македонија“. – Смислата на…

Власта повикува да се гласа „за“ ЕУ и НАТО, а опозицијата уште без став

Огромен процент од граѓаните ќе се изјаснат „За“ на претстојниот референдум, и впрочем и дури и тие што се против, се со мали минорни бројки и тоа е дел од таа кампања што постои во Македонија, предводена од „Бојкотирам“, изјави премиерот…

СДСМ-Прилеп:Координаторот на ОК на ВМРО-ДПМНЕ, зборуваше за вработување на партиски членови, а не…

По денешниот прес на ОК на ВМРО-ДПМНЕ од Прилеп, прилепската организација на СДСМ, се огласи со соопштение,кое што го пренесуваме интегрално. „Очигледно е дека одговорното, чесно, домаќинско и транспарентно работење е непозната…

Реакција на прес конференцијата на ОК на ВМРО-ДПМНЕ од Прилеп

Почитувани, Градоначалникот Илија Јованоски и Општина Прилеп работат согласно со сите регулативи во државата, во сите сегменти на своето досегашно работење, од доаѓање на новата локална власт. Сите новоостварени вработувања во Општина…

Заев: Огромен процент од граѓаните се „За“, очекувам бројките да растат

Огромен процент од граѓаните ќе се изјаснат „За“ на претстојниот референдум, и впрочем и дури и тие што се против, се со мали минорни бројки и тоа е дел од таа кампања што постои во Македонија, предводена од „Бојкотирам“, изјави премиерот…

Седници на четири собраниски комисии

Во Собранието на Република Македонија денеска седници ќе одржат четири комисии. Комисијата за земјоделство, шумарство и водостопанство ќе расправа за Предлог-измените на Законот за вино во прво читање поднесени од пратеникот Панчо Минов,…