Категорија

Македонија

Финансиската полиција од почетокот на годинава, заклучно со вчерашниот ден, поднеле 28 кривични пријави против 51 лице и 28 фирми, а се однесуваат на сомненија за 48 кривични дела. Директорот на Финансиската полиција, Арафат Муареми, изјави дека штетата која е причинета во овие случаи изнесува…
Повеќе...

Граѓаните од 1 јули ќе може да добијат поврат на 15 отсто од платениот ДДВ

Претседателот на Владата  Зоран Заев, министерот за финансии Драган Тевдовски, и директорката на Управата за јавни приходи Сања Лукаревска на прес-конференција информираа за Предлог-законот за враќање на 15 отсто од данокот на…

Ангеловска – Бежовска: Трендовите покажуваат намалување на степенот на нееднаквоста

Во Скопје викендов ќе се одржи состанок на Холандско – Белгиската конституенца на Светската банка и Меѓународниот монетарен фонд на темат – како до поправедно општество до поправеден систем. Гувернерката  на Народна банка, Анита…

Претседавачот на ОБСЕ, Лајчак: ЕУ мора да го исполни ветеното за Северна Македонија

Министерот за надворешни работи на Словачка и актуелен претседавач на ОБСЕ, Мирослав Лајчaк, изјави дека ЕУ мора да го исполни ветеното и оваа година да отвори ново поглавје во односите со Северна Македонија. Лајчак во интервју за МИА…

Анѓушев: Владата активно работи на привлекување на реномирани странски инвеститори

Вицепремиерот Кочо Анѓушев и премиерот Зоран Заев, учествуваа на инвестициски форум во организација на Фајненшал Тајмс и Европската Банка за обнова и развој, кој се одржува во Лондон. Анѓушев зборуваше за економските политики на Владата,…

Милошоски ја манипулира јавноста со стари фотографии и дезинформации

Поранешниот министер за надворешни работи и пратеник на ВМРО-ДПМНЕ, инаку осомничен во случајот „Моќник“ на СЈО за кривичните дела Измама и Злоупотреба на службената положба и овластувања., повторно неуспешно и проѕирно, се обидува да…

Пуштен новиот автопат од Скопје до Штип

Новиот автопат Миладиновци – Штип, прв во источниот дел на државата, денеска е пуштен во употреба. Инвестицијата во автопатската делница, долга 47 километри, изнесува над 200 милиони евра. Со новото автопатско решение времето за…

Светски ден за заштита на животната средина

Светскиот ден за заштита на животната средина се одбележува секоја година на 5  јуни преку разни активности и кампањи во целиот свет, со цел да се обрне внимание на бројните еколошки проблеми и енормната потреба од заштита на живнотната…

ЦИВИЛ нема да отстапи ни милиметар од барањата да се стави крај за расипништвото

Трибината КРАЈ ЗА РАСИПНИШТВОТО (#КрајЗаРасипништвото) во организација на ЦИВИЛ, ќе се одржи денеска (среда, 5 јуни) во клубот Менада во Стара Чаршија, со почеток во 17 часот. Поканети се сите заинтересирани граѓанки и граѓани, медиуми,…

Официјалниот дел од посетата на делегацијата на НАТО започнува денеска

Официјалниот дел од посетата на делегацијата на НАТО започнува денеска со церемонија за пречек на генералниот секретар на Алијансата, Јенс Столтенберг, на платото пред Владата. Се предвидува Столтенберг, кој во земјава пристигна вчера…