Категорија

Култура

 Викендов во Прилеп ќе се одржи првиот театарски фестивал за деца „Силјан Штркот“ кој ќе се одржи, како предвесник на театарскиот фестива за возрасни “Војдан Чернодрински“. Фестивалот кој ќе се одржи на 31 -ви мај и 1 –ви и 2-ри јуни е во организација на Здружението на граѓани „Мал Прилепски…
Повеќе...

Во Прилеп по втор пат ќе се одржи манифестацијата „Европски ноќи на музеите“

Во организација на НУ „Завод и музеј“ од Прилеп, а по повод Денот на музеите на 18-ти мај во сабота од 18.00 до недела 06.00 часот, прилепчани и сите љубители на археолошката уметност ќе имаат можност да ги посетат  вредностите сместени во…

На 7 ми јуни почнува МТФ „Војдан Чернодрински“ во Прилеп

Режисер Владимир Милчин и актерот Бајруш Мијаку се лауреатите на наградите за животно дело, на годинешниот Македонскиот театарски фестивал „Војдан Чернодрински“ во Прилеп. Во официјална конкуренција на Фестивалот од 7 ми до 15 јуни ќе бидат…

Градоначалникот Јованоски на ансамблот „Војдан Чернодрински“ му го честиташе Светскиот ден на…

По повод Светскиот ден на театарот,градоначалникот Илија Јованоски го посети ансамблот на прилепскиот театар „Војдан Чернодрински“, посакувајќи успешна работа, голем број претстави, премиери како и успешно издание на Театарскиот Фестивал…

Премиерна изведба на „Викенд на мртовци“ од „Чин 4 сцена 5“

Градоначалникот на Општина Прилеп, Илија Јованоски синоќа  во  ЦК „Мрко Цепенков“  присуствуваше на премиерната изведба на претставата  „Викенд на мртовци“ . Театарската претстава која имаше хуманитарен каракрет е во изведба на…

Со сеќавање на делото на Никола Бувие, Прилеп се вклучи во одбележувањето на месецот на…

Во организација на амбасадата на Швајцарија, Францускиот институт во Скопје, а со поддршка на Општина Прилеп, синоќа во ЦК „Марко Цепенков“ со повеќе настани беше одбележан месецот на Франкофонијата. Настаните од годинешното одбележување на…

Општина Прилеп распишува награден конкурс за најдобар цртеж на тема „Маркови кули – предизвик за…

Општина Прилеп распишува награден конкурс за најдобар цртеж на тема „Маркови Кули – предизвик за сите нас“. Конкурост е во склоп на проектот „Маркови Кули – заштита и делување“, кој е дел од Програмата за подобрување на управувањето со…

Градоначалникот Јованоски ги прими авторите на идејното решение за новата театарска зграда

Градоначалникот на Прилеп, Илија Јованоски денеска во својот кабинет оствари средба со Илија Мирчески и Синиша Павловски, автори на првонаграденото решение на конкурсот за избор на идејно решение за новата зграда на театарот „Војдан…

Концерт на избрана класична музика

Вечерва во 19.00 часот во големата сала на ЦК “Марко Цепенков“, љубителите на класичната музика ќе имаат можност да уживаат во свечениот новогодишен концерт на класична музика „Предновогодишно со звуците на хармониката“. Ќе бидат…

Најдобрите автори на аматерски документарни филмови од Прилеп добија плакети и дипломи од Фото Кино…

Најдобрите фотографи, сниматели, режисери, носите на идејата за аматерски документарен филм во Прилеп, се добитници на награди од Фото Кино Клубот од Прилеп, еден од најдобрите водржавата. Гран при, златна, сребрена и бронзена плакета,…