Категорија

Хроника

Советниците ја разгледаа и ја донесоа предлог програмата за изработка на урбанистички планови на територијата на општина Новаци,а  донесоа одлуки и за вклопување на бесправно изградени објекти во идна планска урбанистичка документација за КО Полог . „Беа разгледани и одобрени и неколку…
Повеќе...

Одбележани 146 години од раѓањето на Гоце Делчев

По повод од 146 години од раѓањето на македонскиот револуционер Гоце Делчев, денеска делегации од: Општина Прилеп, основното училиште „Гоце Делчев“ и здружението „НЕ-ИМА“ положија свежи цвеќиња пред спомен бистата во дворот на училиштето,…

Јавна дисусија за измените на законите за судови и за судски совет

Јавна дискусија по предлог измените на Закон за судовите и Закон за судски совет на Република Македонија ќе се одржи денеска во Скопје во организација на Здружението на судиите на РМ и Министерството за правда. Јавната дискусија, како…

Мајка и син загинаа во пожар

Во пожар загинаа мајка (50) и син (17). Пожарот избувнал рано изутрината околу 4 часот, додека семејството спиело во семејниот дом во Битола. Според првичните информации од надлежните причина за пожарот е неисправната електрична…

Каменуван е возот што сообраќал од Скопје за Кичево

Непознати лица вчера, околу 17 часот, го каменувале патничкиот воз број 660, што сообраќал од Скопје кон Кичево, соопшти полицијата. Според порталот Локално.мк случајот е пријавен два часа подоцна, околу 19:00. Повредени нема, искршено е…